Emekli Maaşına Gelecek Zam Oranları Ne? Kim Ne Kadar Zam Alacak?

Yılın sonuna yaklaşırken emekliye yapılacak zammın oranı konuşulmaya ve tahmin edilmeye başlandı.

Emekli maaşları için başlatılan iyileştirme çalışması sürerken Ocak ayında yapılacak enflasyon zammı için tahminler yürütülüyor. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi ise tahminleri arttırdı. Anketin verdiği enflasyon tahmini sonucu zam oranını şekillendirdi.

Emekli maaşları enflasyon zammının oranınını 2023’ün ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen TÜFE verisi gösterecek. Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre, Temmuz-Eylül enflasyonu yüzde 25.11. Zam oranının belirlenmesi için 3 aylık enflasyon verisi kaldı.

Zam oranının kesinleşmesi için 3 Ocak tarihi beklenirken Merkez Bankası’nın Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi zam oranı ile ilgili bir tahmin oluşmasını sağladı. Ankette yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 68.01 çıktı.

Orta Vadeli Program’da ise yıl sonu enflasyon tahmini olarak yüzde 65 olacak. Buna göre, bu yılın ikinci yarısındaki enflasyonla emekli maaşı zammının oranı yüzde 37.76 olacak.

Enflasyon zammının dışında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü emeklilik maaşının iyileştirme çalışması ile zam oranına refah payı da eklenecek.

Emekli maaşlarına enflasyon zammı dışında eklenecek refah zammı ile zam oranı toplam yüzde 50’yi geçebilir. Ocak ayında zam oranı yüzde 50 olarak karşılaştırılırsa emekli maaşlarının artışına 9.73 puan refah payı eklenmiş olacak.

Zam oranlarının kesinliği ise çalışmalar belli olunca belli olacak. Refah payı yasalar doğrultusunda verilebileceği için hazırlanacak olan düzenleme Meclis’e sevk edilecek.

Enflasyon ve refah zammı kök aylığa yansıyacak. Bu zamlar ile en düşük emeklilik maaşı olan 7 bin 500 TL’nin en az 10 bin TL seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Mevcut maaşı 7.500.00 TL olan bir emeklinin yüzde 40.27 olarak tahmin edilen zam ile maaşı 10.520,25 TL olacak.

Mevcut maaşı 10.000 TL olan bir emeklinin tahmin edilen zam ile maaşının 14.027,00 TL olması bekleniyor.

Mevcut maaşı 15.000 TL olan bir emeklinin ise tahmin edilen zam ile maaşının 21.040,50 TL olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x