İsrail, Gazze’de Yeryüzü Doktorları’nın kliniğini yıktı

Yeryüzü Doktorları Derneği’nin Gazze’deki kliniği, İsrail ordusunun saldırıları sonucunda tamamen yıkıldı. Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre, kliniğin 2015 yılından beri akredite olduğu ve bölgedeki sağlık hizmetlerini sağladığı belirtildi. İsrail saldırılarının başlamasıyla birlikte kliniğin tahliye edildiği ve saldırılar sırasında kimsenin bulunmadığı ifade edildi. Ancak saldırılar sonucunda kliniğin tamamen yerle bir olduğu bildirildi.

Açıklamada, Gazze’deki sağlık altyapısının ciddi şekilde etkilendiği ve saldırıların hastanelerin hizmet dışı kalmasına neden olduğu vurgulandı. Bölgedeki 30 hastane, 53 sağlık merkezi, 150 sağlık kurumu ve 122 ambulansın hizmet veremediği belirtildi.

Yeryüzü Doktorları ekibinin, Gazze’nin güneyinde bulunan Kuveyt Hastanesi’nde sağlık hizmetlerini sürdürdüğü kaydedildi. Ayrıca, Mısır’dan tedarik edilen tıbbi ve yardım malzemelerinin Refah Sınır Kapısı üzerinden sürekli olarak derneğin Gazze’deki ekibine ulaştırıldığı ifade edildi.

Son saldırılar sebebiyle bölgede acil yardıma ihtiyaç duyan 113 binden fazla Gazzeliye derneğin yardım ulaştığı belirtildi. İlaç, hijyen paketleri, ana gıda malzemeleri, bebek ve hasta bezleri gibi temel ihtiyaç malzemelerinin dağıtıldığı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x