İsrail ve Hamas arasında esir takası: İsrailli ve Filistinli esirler serbest bırakıldı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen insani aranın başlamasına rağmen İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları 49. gününde sürüyor. İşgalci İsrail’in saldırılarına rağmen esir takası da başladı.

96 saatlik ateşkeste ilk adımı Hamas attı. Tayland Başbakanı, Gazze’deki 12 Taylandlının serbest bırakıldığını açıkladı.

İlk esir takası: 12 Taylandlı serbest bırakıldı

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin yaptığı açıklamada, “Güvenlik yetkilileri ve Dışişleri Bakanlığı tarafından 12 Taylandlı rehinenin serbest bırakıldığı teyit edildi. Büyükelçilik yetkilileri, bir saat içinde onları almak üzere yolda.” ifadelerini kullandı.

13 İsrailli daha salıverildi

12 Taylandlının ardından Hamas 13 İsrailliyi daha serbest bıraktı. Kızılhaç’a teslim edilen rehineler sınıra götürüldü. İsrail devlet televizyonu KAN da ‘Hamas’ın serbest bıraktığı 13 İsrailli esir Mısır tarafına teslim edildi’ bilgisini paylaştı.

39 Filistinli esir serbest bırakıldı

Bu gelişmelerin ardından da akşam saatlerinde İsrail de elindeki Filistinli 39 kadın ve çocuk esiri serbest bıraktı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majed el-Ensari, konuya ilişkin açıklamada bulunarak esirlerin serbest bırakıldığını doğruladı.

Hamas ile İsrail’in uzlaştığı “çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı” kapsamında İsrail hapishanelerindeki 39 Filistinli esir, İsrail’deki Damon ve Megiddo hapishanelerinden çıkarılarak geçici olarak Batı Şeria’daki Ofer Cezaevi’ne nakledilmişti.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi. Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak. Serbest kalacak esirler her iki taraftan kadın ve çocuklardan oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir