Süper Kupa maçı neden iptal oldu? Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, krizin perde arkasını anlattı

Suudi Arabistan‘ın başkenti Riyad’da dün akşam oynanması planlanan Süper Kupa mücadelesi, yaşanan kriz nedeniyle iptal oldu. Arabistanlı yetkililerin takımların sahaya Atatürk t-shirtleriyle çıkmasına izin vermemesi üzerine Fenerbahçe ve Galatasaray sahaya çıkmama kararı aldı. Bunun üzerine dev final ertelendi. Yaşananlar sonrası ortaya birçok iddia ortaya atılırken Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, krizin perde arkasını anlattı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklama şöyle:

“29 Aralık 2023 tarihinde Suudi Arabistan‘ın başkenti Riyad’da oynanması beklenen ancak ileri bir tarihe ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşması ile ilgili gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında yoğun bilgi kirliliği ile karşı karşıya kalınmıştır. Söz konusu bilgi kirliliği; hem bazı kesimlerin milletimizin ortak değer ve hassasiyetleri üzerinden yıpratıcı sistematik dezenformasyon faaliyetleri kapsamında hem de kimi kesimlerin bilgi eksikliği sonucu ortaya çıktığı belirlenmiştir. Dolayısıyla toplumun huzur ve güvenliğini tehdit eden dezenformasyon faaliyetlerine karşı, yaşanan gelişmelerin ele alınması ve kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

“ARABİSTAN’DA OYNANMA KARARI ORTAK ALINDI”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Kupa finali için Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerine ek gelir sağlama önerisinde bulunmuş ve bir teklif hazırlamıştır. İki kulüp başkanı, Ağustos 2023 tarihinde Süper Kupa finali için TFF’ye vekalet vermiştir. 2023 Turkcell Süper Kupa müsabakasının en iyi teklifi veren Suudi Arabistan‘ın başkenti Riyad’da oynanması, tamamen kulüpler ve TFF tarafından ortak bir kararla belirlenmiş ve organize edilmiştir. Ortak kararın ardından maçın 29 Aralık 2023 TSİ 20.45’te oynanması planlanmıştır.

“İSTİKLAL MARŞI VE TÜRK BAYRAKLARI KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARILDI”

“KULÜPLERİN MAÇ ÖNCESİ ATATÜRK TALEPLERİ KABUL EDİLMEDİ”

“İSTİKLAL MARŞI OKUNMAYACAĞI İDDİASI YALANLANDI”

“ORTAK AÇIKLAMAYLA MAÇIN ERTELENDİĞİ DUYURULDU”

İlerleyen saatlerde, Türkiye kamuoyu nezdinde tartışmalar devam ederken kulüpler ile TFF ortak bir açıklama yaparak maçı ileri bir tarihe ertelediklerini duyurmuşlardır. Ortak açıklamalarda aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir:

‘Kamuoyuna duyurulur

Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. Yılını yurtdışında da kutlamak amacıyla, Türk Futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık 2023 Cuma günü saat 20.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz.

Türkiye Futbol Federasyonu

Fenerbahçe Spor Kulübü

Galatasaray Spor Kulübü’

“DEZENFORMASYON KAMPANYALARINA İTİBAR ETMEYİNİZ”

Süper Kupa müsabakasının ileri bir tarihe ertelenmesinin ardından Galatasaray ve Fenerbahçe takımlarının kafileleri bu sabah itibarıyla yurda dönmüştür. Kamuoyunun hassasiyetleri üzerinden yürütülmeye çalışılan dezenformasyon kampanyalarına itibar etmeyiniz.”

Kaynak: Haberler.com / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x